Ochrana proti přepětí – transil

Před nedávnem jsem řešil problém jak ochránit obvod proti přepětí protože mi při mých experimentech pod rukama vybouchnul DC-DC měnič z Číny a zničil zařízení která na něm byla připojena.Napětí na vstupní straně bylo cca 54V, vřele doporučuju se těmto měničům vyhnout.

DC-DC měnič z Číny

Na webu jsem našel řešení s zenerovou diodou a tyristorem/tranzistorem funguje to tak že po dosažení udávaného napětí dojde k zkratování vstupu což přepálí pojistku. Je to sice funkční ale na můj vkus moc složitý, chtěl jsem co nejjednodušší řešení. Po zhruba denním hledání jsem narazil na tyto možnosti: napěťové relé, varistor a transil. Napěťový relé je fajn ale je celkem drahá záležitost, která se vyrábí ve formátu na DIN lištu. Nicméně nastavit se dá od cca 18V výše což je napětí u kterého si myslím že cokoliv co je na 12V už bude mít minimálně poškozené vstupní napájecí obvody.

Napěťové relé

 

Varistor je součástka co mění svojí rezistivitu v závislosti na vstupním napětí ale neodpojí obvod od zdroje v případě že dojde k překročení napětí. Pak jsem narazil na součástku nazvanou “Transil” což je zkratka “transient voltage supression diode”, funguje stejně jako zenerova dioda ale s tím rozdílem že je konstruována na velké pulsní výkony a při přepálení zůstáva spojená až při velkém přetížení a následné destrukci se může rozpojit. Používá se právě jako ochrana proti přepětí. Zapojení je velmi jednoduché viz obrázek.

 

 

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

5 reakcí na Ochrana proti přepětí – transil

 1. Pingback:Záchrana dat z disku – fangfactory.net

 2. Standa říká:

  Zdravím,
  mám dotaz na obousměrný transil BZW06-13B15V. Na jedné straně transilu je proužek a nikde nemůžu najít jestli proužek na plus nebo mínus. Na netu to nemůžu nikde najít.
  Dík za radu.

 3. Miroslav Gargulák říká:

  Jde použít i na střídavé napětí 250V?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *